58. Szkoła Matematyki Poglądowej

W dniach 24-28 sierpnia 2018 roku, w Woli Duckiej pod Warszawą odbędzie się kolejna, 58. Szkoła Matematyki Poglądowej, na którą serdecznie zapraszamy.

W tym roku tematem będą ANALOGIE.

Zgłoszenia uczestnictwa są przyjmowanie do 30 czerwca przez  formularz na stronie www.smp.uph.edu.pl

Tam też znaleźć można harmonogram wykładów oraz plakat (ciekawe, kto zobaczy ukrytą tam analogię).

PS. Na wykłady można deojeżdżać (tj. bez noclegów i posiłków), nie
trzeba wtedy uiszczać żadnej opłaty, ale również prosimy o rejestrację.

                                                                             Organizatorzy

 


European Women in Mathematics

General Meeting 2018

Celebrating 30 years of the EWM

Karl-Franzens-Universität Graz, Austria
3-7 September 2018

 


Dołącz, zaproponuj!

Chcesz zorganizować konferencję, warsztaty, workshop? Masz uwagi, ciekawe propozycje? Potrzebujesz wsparcia organizacyjnego? Zwróć się do nas, pomożemy, służymy radą, doświadczeniem, informacjami.


I edycja konkursu o nagrodę im. Edyty Szymańskiej rozstrzygnięta

Na konkurs wpłynęło 17 prac z całej Polski. Wszystkie prace charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem merytorycznym. Ostatecznie, laureatką pierwszej edycji Konkursu o nagrodę im. Edyty Szymańskiej, organizowanego przez Poznańską Fundację Matematyczną, została dr Maria Donten-Bury z Uniwersytetu Warszawskiego, która uzyskała nagrodę za swoje wyniki z geometrii algebraicznej. W dniu 17 marca 2017 roku (piątek) o godz. 12:00, w auli B Collegium Mathematicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Umultowska 87, odbędzie się wykład laureatki zatytułowany Rozwiązywanie osobliwości ilorazowych.

Streszczenie wykładu:
Bardzo ważnym aspektem badania rozmaitości algebraicznych są pytania dotyczące ich osobliwości, czyli punktów niegładkich. Przede wszystkim chcielibyśmy wiedzieć, jak wyglądają rozwiązania osobliwości: możliwie niewielkie modyfikacje rozmaitości, w których punkty osobliwe są zastępowane zbiorami punktów gładkich. Ciekawą i łatwą do skonstruowania klasą osobliwości są osobliwości ilorazowe, powstające jako ilorazy przestrzeni afinicznych przez działania liniowe grup skończonych. W trakcie wykładu opowiem o poszukiwaniu rozwiązań tego typu osobliwości, w szczególności rozwiązań ciekawszych niż inne, spełniających założenia związane z minimalnością.