Witamy na stronie Polskiego Towarzystwa Kobiet w Matematyce!

Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszymi celami i sposobami działania, które szczegółowo opisane są w Statucie PTKM. Zachęcamy również do zapisania się do naszego Towarzystwa. Zapraszamy zarówno sympatyków, jak i sceptyków. Mamy nadzieję, że sceptycy dadzą się przekonać już dzięki informacjom znajdującym się na tym portalu, lecz przede wszystkim przekona ich nasza działalność. W kobietach drzemie ogromny potencjał, który chcemy wykorzystać do wzmocnienia środowiska naukowego Polski, do aktywnego zaistnienia polskich naukowców w Europie i na świecie.

Od lat na całym świecie działają różne kobiece stowarzyszenia, które służą wymianie doświadczeń, konsolidacji środowisk, a nierzadko pomagają w sytuacjach kryzysowych. Powstanie naszego Towarzystwa jest naturalną konsekwencją tego, że Polska dołączyła do Unii Europejskiej i jest wiodącym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej. Jako kraj mamy reprezentację w różnych międzynarodowych stowarzyszeniach, ale do tej pory nie było takiej reprezentacji wobec międzynarodowych organizacji kobiet związanych z matematyką. Główna inicjatorka powstania PTKM i jednocześnie prezes naszego Towarzystwa, Stanisława Kanas, zwróciła na ten fakt uwagę i postanowiła doprowadzić do zmiany tego stanu rzeczy. Okazją do rozmów stało się 6. Forum Matematyków Polskich. „Zaiskrzyło” i po niecałym roku od spotkania na 6FMP, dzięki wspólnej pracy grupy inicjatywnej, w dniu 2 kwietnia 2016 roku PTKM powstało  oficjalnie zainicjowało swoją działalność.

Chcemy przede wszystkim wspierać integrację środowisk matematycznych w naszym kraju – bez takiej integracji nie będzie możliwe zrealizowanie głównych celów naszego Towarzystwa. Aby sobie nawzajem pomagać, musimy się poznać. A to już się dzieje, dzięki naszej inicjatywie! Chcemy także pokazać na arenie międzynarodowej, że polska matematyka jest silna, także dzięki obecności w niej kobiet, zarówno tych, które prowadzą badania naukowe na światowym poziomie, jak i tych, które kształcą kolejne pokolenia matematyków, składając swoje siły w hołdzie Królowej Nauk.