European Women in Mathematics

General Meeting 2018, 3-7 September 2018, Graz, Austria

Na początku września odbyło się w Grazu kolejne spotkanie EWM w którym wzięły udział trzy członkinie PTKM. Miałyśmy okazję wysłuchać między innymi wykładów Giglioli Staffilani i Maryny Viazowskiej oraz uczestniczyć w licznych (10) minisympozjach. Podczas Zgromadzenia Ogólnego EWM przedstawiłyśmy prezentację o działalności PTKM.

Podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego zaprezentowano nową stronę internetową EWM  Strona

W zakładce  Activities  możemy znaleźć  informację o zorganizowanej w 2017 roku przez PTKM konferencji w 100-lecie urodzin Profesor Heleny Rasiowej.

Więcej o spotkaniu


World Meeting for Women in Mathematics – (WM)²

31 lipca 2018 roku odbyło się w Rio de Janeiro kolejne Światowe Spotkanie Kobiet w Matematyce (World Meeting for Women in Mathematics – (WM)²).

Było to wydarzenie satelitarne Międzynarodowego Kongresu Matematyków (1–9 sierpnia) organizowanego co cztery lata przez Międzynarodową Unię Matematyczną (ICM). W spotkaniu uczestniczyła nasza koleżanka Stanisława Kanas, prezes Polskiego Towarzystwa Kobiet w Matematyce.

Więcej informacji


Ula1    Profesor Urszula Foryś

Z przyjemnością zawiadamiamy, że Prezydent RP nadał naszej koleżance Urszuli Foryś tytuł profesora.

Profesor Urszula Foryś pracuje na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, w Zakładzie Biomatematyki i Teorii Gier. Gratulujemy.

Strona Pani Profesor

 


 

W zakładce Działalność/Postdoc

pojawiło się nowe ogłoszenie o stypendium w Barcelona Graduate School of Mathematics dla młodych doktorów z dowolnej dziedziny matematyki. Deadline: 14 sierpnia 2018 r. (do północy)

 


 

  Maryna Viazovska laureatką nagrody

  New Horizons in Mathematics 2018

 

 

 

 

Nagroda The New Horizons in Mathematics jest jedną z kilku nagród przyznawanych za przełomowe rozwiązania w dziedzinach: nauk biologicznych (Breakthrough Prizes in Life Sciences), fizyki fundamentalnej (Breakthrough Prize in Fundamental Physics) i matematyki (Breakthrough Prize in Mathematics).

W ramach Breakthrough Prize in Fundamental Physics) i Breakthrough Prize in Mathematics przyznawane są także nagrody dla młodych fizyków (The New Horizons in Physics Prize) i młodych matematyków (The New Horizons in Mathematics Prize).

W 2018 roku przyznano nagrody czworgu młodych matematyków, jedną z nich otrzymała Maryna Viazovska (34 lata) z École Polythechnique Fédérale de Lausanne. 

Maryna Viazovska nagrodę otrzymała za znaczące zastosowania teorii form modularnych do problemu upakowania sfer w specjalnych wymiarach (For remarkable application of the theory of modular forms to the sphere packing problem in special dimensions).
Więcej informacji


Polecamy

stronę internetową https://www.sissa.it/news/international-manifesto-promote-role-women-science

na której można znaleźć bardzo ciekawe prezentacje uczestniczek konferencji. Na stronie głównej http://www.sissa.it/ można też znaleźć atrakcyjne propozycje współpracy z koleżankami z Włoch (i nie tylko).

 


Międzynarodowy przegląd naukowców

Od 1 maja do 31 października 2018 r. można wziąć udział w ankiecie

Global Survey of Scientists.

Ankieta skierowana jest do naukowców z dziedziny matematyki, informatyki i nauk przyrodniczych. Ankieta dostępna jest w jązyka angielskim, francuskim, chińskim, japońskim, rosyjskim, hiszpańskim i arabskim. Więcej informacji można znaleźć tutaj


Medal Juliusza Schaudera

Medal Juliusza Schaudera otrzymał w tym roku prof. Edward Norman Dancer. Nagroda ta jest przyznawana za osiągnięcia naukowe w analizie nieliniowej. Do tej pory Medal przyznano następującym naukowcom:
2012 - Jean Mawhin
2014 - Paul Rabinowitz
2017 - Edward Norman Dancer

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

 


European Women in Mathematics

General Meeting 2018

Celebrating 30 years of the EWM

Karl-Franzens-Universität Graz, Austria
3-7 September 2018
 
Więcej informacjii można znaleźć tutaj

 


 

Dołącz, zaproponuj!

Chcesz zorganizować konferencję, warsztaty, workshop? Masz uwagi, ciekawe propozycje? Potrzebujesz wsparcia organizacyjnego? Zwróć się do nas, pomożemy, służymy radą, doświadczeniem, informacjami.

 


 

I edycja konkursu o nagrodę im. Edyty Szymańskiej rozstrzygnięta

Laureatką pierwszej edycji Konkursu o nagrodę im. Edyty Szymańskiej, organizowanego przez Poznańską Fundację Matematyczną, została dr Maria Donten-Bury z Uniwersytetu Warszawskiego, która uzyskała nagrodę za swoje wyniki z geometrii algebraicznej. W dniu 17 marca 2017 roku, w auli B Collegium Mathematicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Umultowska 87, odbył się wykład laureatki zatytułowany Rozwiązywanie osobliwości ilorazowych. Gratulujemy.