W zakładce Działalność/Postdocs

pojawiło się nowe ogłoszenie o stypendium w Barcelona Graduate School of Mathematics dla młodych doktorów z dowolnej dziedziny matematyki. Deadline: 14 sierpnia 2018 r. (do północy)

 

 

  Maryna Viazovska laureatką nagrody

  New Horizons in Mathematics 2018

 

 

 

 

Nagroda The New Horizons in Mathematics jest jedną z kilku nagród przyznawanych za przełomowe rozwiązania w dziedzinach: nauk biologicznych (Breakthrough Prizes in Life Sciences), fizyki fundamentalnej (Breakthrough Prize in Fundamental Physics) i matematyki (Breakthrough Prize in Mathematics).

W ramach Breakthrough Prize in Fundamental Physics) i Breakthrough Prize in Mathematics przyznawane są także nagrody dla młodych fizyków (The New Horizons in Physics Prize) i młodych matematyków (The New Horizons in Mathematics Prize).

W 2018 roku przyznano nagrody czworgu młodych matematyków, jedną z nich otrzymała Maryna Viazovska (34 lata) z École Polythechnique Fédérale de Lausanne. 

Maryna Viazovska nagrodę otrzymała za znaczące zastosowania teorii form modularnych do problemu upakowania sfer w specjalnych wymiarach (For remarkable application of the theory of modular forms to the sphere packing problem in special dimensions).
Więcej informacji

 

Polecamy

stronę internetową https://www.sissa.it/news/international-manifesto-promote-role-women-science

na której można znaleźć bardzo ciekawe prezentacje uczestniczek konferencji. Na stronie głównej http://www.sissa.it/ można też znaleźć atrakcyjne propozycje współpracy z koleżankami z Włoch (i nie tylko).

 

 

Międzynarodowy przegląd naukowców

Od 1 maja do 31 października 2018 r. można wziąć udział w ankiecie

Global Survey of Scientists.

Ankieta skierowana jest do naukowców z dziedziny matematyki, informatyki i nauk przyrodniczych. Ankieta dostępna jest w jązyka angielskim, francuskim, chińskim, japońskim, rosyjskim, hiszpańskim i arabskim. Więcej informacji można znaleźć tutaj


Medal Juliusza Schaudera

Medal Juliusza Schaudera otrzymał w tym roku prof. Edward Norman Dancer. Nagroda ta jest przyznawana za osiągnięcia naukowe w analizie nieliniowej. Do tej pory Medal przyznano następującym naukowcom:
2012 - Jean Mawhin
2014 - Paul Rabinowitz
2017 - Edward Norman Dancer

Więcej informacji można znaleźć tutaj.


58. Szkoła Matematyki Poglądowej

W dniach 24-28 sierpnia 2018 roku, w Woli Duckiej pod Warszawą odbędzie się kolejna, 58. Szkoła Matematyki Poglądowej, na którą serdecznie zapraszamy.

W tym roku tematem będą ANALOGIE.

Zgłoszenia uczestnictwa są przyjmowanie do 30 czerwca przez formularz, który znajduje się tutaj.

Tam też znaleźć można harmonogram wykładów oraz plakat (ciekawe, kto zobaczy ukrytą tam analogię).

PS. Na wykłady można deojeżdżać (tj. bez noclegów i posiłków), nie
trzeba wtedy uiszczać żadnej opłaty, ale również prosimy o rejestrację.

                                                                             Organizatorzy

 


European Women in Mathematics

General Meeting 2018

Celebrating 30 years of the EWM

Karl-Franzens-Universität Graz, Austria
3-7 September 2018
 
Więcej informacjii można znaleźć tutaj

 


Dołącz, zaproponuj!

Chcesz zorganizować konferencję, warsztaty, workshop? Masz uwagi, ciekawe propozycje? Potrzebujesz wsparcia organizacyjnego? Zwróć się do nas, pomożemy, służymy radą, doświadczeniem, informacjami.


I edycja konkursu o nagrodę im. Edyty Szymańskiej rozstrzygnięta

Na konkurs wpłynęło 17 prac z całej Polski. Wszystkie prace charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem merytorycznym. Ostatecznie, laureatką pierwszej edycji Konkursu o nagrodę im. Edyty Szymańskiej, organizowanego przez Poznańską Fundację Matematyczną, została dr Maria Donten-Bury z Uniwersytetu Warszawskiego, która uzyskała nagrodę za swoje wyniki z geometrii algebraicznej. W dniu 17 marca 2017 roku (piątek) o godz. 12:00, w auli B Collegium Mathematicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Umultowska 87, odbędzie się wykład laureatki zatytułowany Rozwiązywanie osobliwości ilorazowych.

Streszczenie wykładu:
Bardzo ważnym aspektem badania rozmaitości algebraicznych są pytania dotyczące ich osobliwości, czyli punktów niegładkich. Przede wszystkim chcielibyśmy wiedzieć, jak wyglądają rozwiązania osobliwości: możliwie niewielkie modyfikacje rozmaitości, w których punkty osobliwe są zastępowane zbiorami punktów gładkich. Ciekawą i łatwą do skonstruowania klasą osobliwości są osobliwości ilorazowe, powstające jako ilorazy przestrzeni afinicznych przez działania liniowe grup skończonych. W trakcie wykładu opowiem o poszukiwaniu rozwiązań tego typu osobliwości, w szczególności rozwiązań ciekawszych niż inne, spełniających założenia związane z minimalnością.