41. Konkurs Prac Uczniowskich z Matematyki 

im. Pawła Domańskiego

Zachęcamy do uczestnictwa w Konkursie, do napisania własnej, oryginalnej matematycznej pracy. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych z klas siódmych i ósmych. Propozycje tematów badań, listę laureatów poprzednich konkursów, niektóre nagrodzone prace oraz szczegółowy regulamin Konkursu można znaleźć na stronie Konkursu.

Termin nadsyłania prac: 30 kwietnia 2018 r.
Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Matematyczne i czasopismo Delta


28 listopada 2018 roku -- 100-lecie praw wyborczych Polek!

28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego ustanowiono (Art.1), że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” oraz że: „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele/obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze”.

Postanowienie to przyznało prawa wyborcze Polkom. Dzięki temu Polska znalazła się w awangardzie krajów wprowadzających to rozwiązanie. 1 czerwca 1906 parlament Finlandii przyznał kobietom prawa wyborcze, w 1908 Dania (pełne prawa dopiero w 1915), 1913 Norwegia, 1915 - Islandia, 1917 - Holandia, również Rosja po rewolucji lutowej wraz z ustanowieniem republiki parlamentarnej w 1917 r. Faktycznie było to jednak „prawo głosowania” wyłącznie na partię rządzącą bolszewików, opozycyjne partie zostały zlikwidowane.

Czytaj więcej

 


 eszymanska    Nagroda im. Edyty Szymańskiej 2018 - druga edycja

Wydział Matematyki i Informatyki UAM ogłasza II edycję konkursu o nagrodę im. Edyty Szymańskiej na najlepszy wynik lub serie wyników naukowych z zakresu matematyki i informatyki teoretycznej, uzyskanych w latach 2017-2018 przez kobietę związaną z polskim środowiskiem matematycznym. Więcej informacji i Regulamin nagrody na stronie.

Zgłoszenia kandydatek do nagrody zawierające krótki opis wyników (do 2 stron) należy wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 stycznia 2019 roku.

PTKM objęło patronatem nagrodę im. Edyty Szymańskiej.

Ogłoszenie nazwiska zwyciężczyni nastąpi nie później niżdo 15 lutego 2019 roku.


Ula1    Profesor Urszula Foryś

Z przyjemnością zawiadamiamy, że Prezydent RP nadał naszej koleżance Urszuli Foryś tytuł profesora.

3 października 2018 roku Prezydent RP wręczył Jej nominację

Nominacja profesorska Ula Forys

Profesor Urszula Foryś pracuje na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, w Zakładzie Biomatematyki i Teorii Gier. Gratulujemy.

Strona Pani Profesor

 


MSRI Call for Applications

Summer Research for Women i Mathematics Program

The Mathematical Sciences Research Institute in Berkeley, California invites applications for its 2019 Summer Research for Women in Mathematics program.

Applications are due by December 1, 2018.

Więcej informacji


European Women in Mathematics

General Meeting 2018, 3-7 September 2018, Graz, Austria

Na początku września odbyło się w Grazu kolejne spotkanie EWM w którym wzięły udział trzy członkinie PTKM. Miałyśmy okazję wysłuchać między innymi wykładów Giglioli Staffilani i Maryny Viazowskiej oraz uczestniczyć w licznych (10) minisympozjach. Podczas Zgromadzenia Ogólnego EWM przedstawiłyśmy prezentację o działalności PTKM.

Podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego zaprezentowano nową stronę internetową EWM  Strona

W zakładce  Activities  możemy znaleźć  informację o zorganizowanej w 2017 roku przez PTKM konferencji w 100-lecie urodzin Profesor Heleny Rasiowej.

Więcej o spotkaniu


World Meeting for Women in Mathematics – (WM)²

31 lipca 2018 roku odbyło się w Rio de Janeiro kolejne Światowe Spotkanie Kobiet w Matematyce (World Meeting for Women in Mathematics – (WM)²).

Było to wydarzenie satelitarne Międzynarodowego Kongresu Matematyków (1–9 sierpnia) organizowanego co cztery lata przez Międzynarodową Unię Matematyczną (ICM). W spotkaniu uczestniczyła nasza koleżanka Stanisława Kanas, prezes Polskiego Towarzystwa Kobiet w Matematyce.

Więcej informacji


Polecamy stronę internetową

https://www.sissa.it/news/international-manifesto-promote-role-women-science

na której można znaleźć bardzo ciekawe prezentacje uczestniczek konferencji. Na stronie głównej http://www.sissa.it/ można też znaleźć atrakcyjne propozycje współpracy z koleżankami z Włoch (i nie tylko).


Międzynarodowy przegląd naukowców

Od 1 maja do 31 października 2018 r. można wziąć udział w ankiecie

Global Survey of Scientists.

Ankieta skierowana jest do naukowców z dziedziny matematyki, informatyki i nauk przyrodniczych. Ankieta dostępna jest w jązyka angielskim, francuskim, chińskim, japońskim, rosyjskim, hiszpańskim i arabskim. Więcej informacji można znaleźć tutaj.