Ula1    Profesor Urszula Foryś

Z przyjemnością zawiadamiamy, że Prezydent RP nadał naszej koleżance Urszuli Foryś tytuł profesora.

3 października 2018 roku Prezydent RP wręczył Jej nominację

Nominacja profesorska Ula Forys

Profesor Urszula Foryś pracuje na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, w Zakładzie Biomatematyki i Teorii Gier. Gratulujemy.

Strona Pani Profesor

 


MSRI Call for Applications

Summer Research for Women i Mathematics Program

The Mathematical Sciences Research Institute in Berkeley, California invites applications for its 2019 Summer Research for Women in Mathematics program.

Applications are due by December 1, 2018.

Więcej informacji


European Women in Mathematics

General Meeting 2018, 3-7 September 2018, Graz, Austria

Na początku września odbyło się w Grazu kolejne spotkanie EWM w którym wzięły udział trzy członkinie PTKM. Miałyśmy okazję wysłuchać między innymi wykładów Giglioli Staffilani i Maryny Viazowskiej oraz uczestniczyć w licznych (10) minisympozjach. Podczas Zgromadzenia Ogólnego EWM przedstawiłyśmy prezentację o działalności PTKM.

Podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego zaprezentowano nową stronę internetową EWM  Strona

W zakładce  Activities  możemy znaleźć  informację o zorganizowanej w 2017 roku przez PTKM konferencji w 100-lecie urodzin Profesor Heleny Rasiowej.

Więcej o spotkaniu


World Meeting for Women in Mathematics – (WM)²

31 lipca 2018 roku odbyło się w Rio de Janeiro kolejne Światowe Spotkanie Kobiet w Matematyce (World Meeting for Women in Mathematics – (WM)²).

Było to wydarzenie satelitarne Międzynarodowego Kongresu Matematyków (1–9 sierpnia) organizowanego co cztery lata przez Międzynarodową Unię Matematyczną (ICM). W spotkaniu uczestniczyła nasza koleżanka Stanisława Kanas, prezes Polskiego Towarzystwa Kobiet w Matematyce.

Więcej informacji


W zakładce Działalność/Postdoc

pojawiło się nowe ogłoszenie o stypendium w Barcelona Graduate School of Mathematics dla młodych doktorów z dowolnej dziedziny matematyki. Deadline: 14 sierpnia 2018 r. (do północy)

 


 

  Maryna Viazovska laureatką nagrody

  New Horizons in Mathematics 2018

 

 

 

 

Nagroda The New Horizons in Mathematics jest jedną z kilku nagród przyznawanych za przełomowe rozwiązania w dziedzinach: nauk biologicznych (Breakthrough Prizes in Life Sciences), fizyki fundamentalnej (Breakthrough Prize in Fundamental Physics) i matematyki (Breakthrough Prize in Mathematics).

W ramach Breakthrough Prize in Fundamental Physics) i Breakthrough Prize in Mathematics przyznawane są także nagrody dla młodych fizyków (The New Horizons in Physics Prize) i młodych matematyków (The New Horizons in Mathematics Prize).

W 2018 roku przyznano nagrody czworgu młodych matematyków, jedną z nich otrzymała Maryna Viazovska (34 lata) z École Polythechnique Fédérale de Lausanne. 

Maryna Viazovska nagrodę otrzymała za znaczące zastosowania teorii form modularnych do problemu upakowania sfer w specjalnych wymiarach (For remarkable application of the theory of modular forms to the sphere packing problem in special dimensions).
Więcej informacji


Polecamy

stronę internetową https://www.sissa.it/news/international-manifesto-promote-role-women-science

na której można znaleźć bardzo ciekawe prezentacje uczestniczek konferencji. Na stronie głównej http://www.sissa.it/ można też znaleźć atrakcyjne propozycje współpracy z koleżankami z Włoch (i nie tylko).

 


Międzynarodowy przegląd naukowców

Od 1 maja do 31 października 2018 r. można wziąć udział w ankiecie

Global Survey of Scientists.

Ankieta skierowana jest do naukowców z dziedziny matematyki, informatyki i nauk przyrodniczych. Ankieta dostępna jest w jązyka angielskim, francuskim, chińskim, japońskim, rosyjskim, hiszpańskim i arabskim. Więcej informacji można znaleźć tutaj


Medal Juliusza Schaudera

Medal Juliusza Schaudera otrzymał w tym roku prof. Edward Norman Dancer. Nagroda ta jest przyznawana za osiągnięcia naukowe w analizie nieliniowej. Do tej pory Medal przyznano następującym naukowcom:
2012 - Jean Mawhin
2014 - Paul Rabinowitz
2017 - Edward Norman Dancer

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

 


European Women in Mathematics

General Meeting 2018

Celebrating 30 years of the EWM

Karl-Franzens-Universität Graz, Austria
3-7 September 2018
 
Więcej informacjii można znaleźć tutaj

 


 

Dołącz, zaproponuj!

Chcesz zorganizować konferencję, warsztaty, workshop? Masz uwagi, ciekawe propozycje? Potrzebujesz wsparcia organizacyjnego? Zwróć się do nas, pomożemy, służymy radą, doświadczeniem, informacjami.

 


 

I edycja konkursu o nagrodę im. Edyty Szymańskiej rozstrzygnięta

Laureatką pierwszej edycji Konkursu o nagrodę im. Edyty Szymańskiej, organizowanego przez Poznańską Fundację Matematyczną, została dr Maria Donten-Bury z Uniwersytetu Warszawskiego, która uzyskała nagrodę za swoje wyniki z geometrii algebraicznej. W dniu 17 marca 2017 roku, w auli B Collegium Mathematicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Umultowska 87, odbył się wykład laureatki zatytułowany Rozwiązywanie osobliwości ilorazowych. Gratulujemy.